Malta Hakkında

Malta, tarih boyunca farklı kültürlerin etkisi altında kalmış ve bu nedenle zengin bir kültürel mirasa sahip bir Akdeniz adasıdır. Malta’da Türk, İtalyan, Fransız, İngiliz, Kuzey Afrika, İspanyol, Yunan, Asya ve Rus mutfaklarının izlerini taşıyan restoranlar bulunmaktadır. Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra cumhuriyet olmuş ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır. Adada birçok kültürden insan, İngilizce dil eğitimi alarak hem dil becerilerini geliştiriyor hem de bu benzersiz kültürel ortamın tadını çıkarıyor.

Malta Hakkında Bilgiler

Malta, İtalya’nın güneyinde yer alan üç büyük adadan oluşan bir ada ülkesidir. Başkenti Valetta, 246 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan Malta Adası’nın merkezini oluşturur. Adanın nüfusu, öğrenciler ve turistler hariç olmak üzere 409,259 kişiden oluşur ve turistler ve öğrenciler dahil edildiğinde 1 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Malta’nın ikinci büyük dil okulu merkezi St. Julians’da bulunur. Malta insanı Genel olarak mutlu, sakin, kendi halinde insanlardır. Diğer insanlara, özgürlüklere karışmayan, ailesi ve sevdikleri ile kendi yaşantısına bakan insanlardır. Çoğu devlet ve özel kurumlarda çalışır. Yaşlılar çoğunlukla emeklidir. Seyahat eder ya da adanın keyifli, sakin yerlerinde hayatlarını yaşarlar. Yardımsever ve dost bir duruşa sahiptirler. Malta’da başta İtalyanlar ve İngilizler, Maltalılar olmak üzere çok toplumdan, birçok genç ve sosyal insan yaşamaktadır. Burada bitmeyen bir sosyal döngü bulunmaktadır. Gündüz saatlerinde genelde okullarında, işlerinde olan insanlar, öğleden sonra ülkede sosyalleşmekte, etkinliklere, konserlere, kaliteli kafelere giderek zaman geçirmektedirler.

Malta'da adası ve dili

Malta ve Çevresi: Malta, tamamen şehirleşmiş bir ada ülkesidir ve büyüklüğüyle dikkat çeker. Malta, Gozo ve Comino adalarından oluşur. Gozo, Malta Adası’nın yarısından daha küçük olmasına rağmen balıkçılık, turizm, el sanatları ve tarım gibi önemli sektörlere ev sahipliği yapar. Comino ise bu üçlünün en küçüğüdür ve oteller ve geniş bir yüz ölçümü ile tanınır.

Malta’nın Resmi Dili: Malta’nın resmi dili İngilizce ve Maltaca’dır. İngilizce, özellikle dil eğitimi alanlar için pratik yapmak için mükemmel bir fırsattır. Malta, İngilizce eğitimi almak isteyen öğrenciler için ideal bir ortam sunar.

 

Malta Hava Durumu ve Ekonomisi

Malta’nın hava durumu ve ekonomisi hakkında bilgi alın. Malta, çoğu zaman güneşli bir iklimle ünlüdür ve sıcak yaz ayları tatilciler için idealdir. Ayrıca, Malta’nın ekonomisi turizm ve dil okulu öğrencilerinden gelen gelirlerle büyümektedir.

Malta, hava durumu açısından genellikle güneşli günlerle tanınır. Yaz aylarında sıcaklık 35 dereceye kadar çıkabilirken, kış aylarında 10-20 derece arasında değişir. Kışın geceleri ise 2-3 dereceye düşebilir. Sonbahar ve kış aylarında yağışlar görülür, ancak Malta’da hava genellikle güneşli ve açıktır.

Malta ekonomisi, doğal kaynaklardan ziyade turizm ve yurtdışı dil okulu öğrencilerinin katkılarına dayanmaktadır. Malta, Avrupa Birliği destek projeleri sayesinde modernleşmiş ve gelişmiştir, bu da halkın refahını artırmıştır. Malta, uygun vergi oranları nedeniyle birçok genç yatırımcı, işveren ve girişimci için şirket merkezi olarak tercih edilmektedir.

Malta’da yaşam masrafları yazısı, mutfak bütçesi konusunda bilgilendirici olabilir ve dil okulu öğrencilerine kendi yemeklerini pişirme fırsatı sunar.

Malta, temiz doğası ve kaynaklarıyla tanınır. Gıdalar, kaynak suları ve ada havası sağlıklı bir yaşam için idealdir. Malta’da yetişen ürünler temiz ve lezzetlidir. Deniz ürünleri, kurşun ve civa gibi kimyasal zehirler içermez. Malta’da sağlıklı ve lezzetli gıdalar bulmak mümkündür.

Malta Mutfağı

Malta çok uluslu bir yapıya sahip. Ada bir çok farklı ülkeye yakın olduğundan, her ülkeden aldığı yemekleri vardır. İtalyan, İngiliz, arap, Türk, çin, japon, asya ve daha bir çok mutfak ve yemek çeşidi Malta’da görülebilir. Ülke genelinde İtalyan mutfağı ağırlıktadır. Pizza ve makarna çeşitlerinin yanında deniz ürünleri, kabuklu deniz canlıları, balık, kalamar, ahtapot fazlaca bulunabilir. Adaya özel bir balık çorbası, yağlı ekmek Malta’nın yerel lezzetidir. 

Lampuki böreği adında her sofrada bulunan bir Malta sushi’dir. Dülger balığı filetosundan çıkarılmış ince dilimleri hamur ve sebze ile sararak soslar ve sunarlar. Malta’da çok fazla tavşan yaşar. Bunun sonucu olarak bir çok tavşan yemeği bulunur. Başta yahni olmak üzere tavşan birkaç çeşit yemekte bulunur. Lewz adlı pişi benzeri bir tatlı Malta’da popülerdir. İtalyan kahveleri, buzlu kahveler ve kinni adında yerel bir Malta içeceği tercih edilir. 

Malta’ya özel Kalamar dolması, mürekkep balığı, lampuki balığı (Türkiye’deki çupraya benzer) gibi bir çok özel yemek üretiyorlar. Bugün yüzlerce restoran Malta’da onlarca farklı mutfağı servis ediyor. Bu nedenle kendi damak tadınıza göre bir restoran ve birkaç farklı çeşit yemek mutlaka bulacağınıza inanılır. 

Tripadvisor Malta’daki popüler restoranlar bağlantısını buradan inceleyebilirsiniz.  Gezilecek 25 yer için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Malta’nın en ünlü restoranları; Bouquet Garni, The Mad Hatter Bar and Grill, Zonqor Point Restaurant, Sepia Restaurant, The Lord Nelson, Rebekah’s Restaurant, Guze Bistro, Wigi’s Kitchen, The Terrace Restaurant Malta at the Westin Dragonara Resort, Debbie’s Cafe, The Fork & Cork, Koffe, Commando Restaurant, Dine @ 33, L’Artista Restaurant, Sciacca Grill, Venus Restaurant, Tarragon, Caviar & BUll, Culto Caffetteria, Da Luigi, Toffee & Co, Guiseppi’s, Roman’s Den Restaurant, Palazzo Preca maltadaki en iyi restoranlardır. Malta’da bu restoranlar dışında binlerce restoran hizmet veriyor.  

 

Blog